UKRAINA WYGRYWA 61.KONKURS PIOSENKI EUROWIZJI!!! WIELKI SUKCES POLSKI!!

JAMALA WIN EUROVISION 2016

Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 to już historia! Około godziny 00.30 zakończył się Wielki Finał 61.Eurowizji w Sztokholmie. Emocje towarzyszyły każdemu obserwatorowi, gdyż faktycznie do samego końca nie mieliśmy pewność kto tak naprawdę zwycięży. Bój trwał między dwoma krajami a dokładniej Australią i Ukrainą, lecz ostatecznie ta druga okazała się lepsza. Powracająca po roku przerwy Ukraina zdobywa już swoje drugie zwycięstwo. Lecz najważniejsze dla nas jest to, że po 13 latach wreszcie Polska pojawiła się w top 10 finału. Oto pełne wyniki:

Analiza Wyników:

Pierwsze co się rzuca w oczy to oczywiście bardzo wysokie miejsce jakie zajął nasz kraj. Michał Szpak i jego piękna ballada „Color of Your Life” zajęła ósme miejsce w finale z dorobkiem 229 punktów (222 od widzów czyli 3 MIEJSCE i tylko 7 od JURY czyli przedostatnie). Jeżeli chodzi o naszą historię startów w ESC, ósma lokata jest trzecią najlepszą w historii (po 7 miejscu w 2003 i 2 w 1994) za to dorobek punktowy jest najlepszym jaki kiedykolwiek osiągnięto przez polskiego reprezentanta. Także, BRAWO MICHAŁ!! Jesteśmy z ciebie dumni. Ale zajmijmy się innymi. Kolejną ważną rzeczą jest to, że już drugi rok z rzędu Niemcy lądują na dnie tabeli finałowej (tym razem z jakimiś punktami). 2 pozycja startowa pogrążyła Czechy gdyż wiadomo, że jest ona pechowa (nikt z niej jeszcze nie wygrał Eurowizji). Spodziewane niskie miejsca zajęły: Chorwacja, Wielka Brytania oraz Gruzja. Źle dzieje się także z Hiszpanią, która już w zeszłym roku była poza top 20 finału (21 lokata). Bułgaria poprawiła swój wynik z 2007 roku (5 miejsce). Zaskakująco wysokie miejsce przypadło Belgii która nie była typowana nawet do finału. Warto też zwrócić uwagę na Francję która po wielu latach porażek wróciła na szczyt. Jeżeli chodzi o głosowanie, Cypr i Mołdawia musiały niestety zagłosować sprawiedliwie (gdyż Grecja nie weszła do finału a Rumunię zdyskwalifikowano). Dziwią także niskie miejsca Węgier, Serbii i Cypru.

Jak przebiegało głosowanie?

Tak jak zapowiadali organizatorzy ESC wprowadzony został nowy system głosowania, który polega na zsumowaniu wszystkich punktów jury poprzez łączenie się z „podawaczami”. Potem gdy zebrano już te głosy, trzeba było zliczyć, ile każdy kraj zdobył łącznie wszystkich punktów od widzów. Na pewno wielu Polaków zdenerwowało głosowanie jury gdyż zajęliśmy u nich PRZEDOSTATNIE MIEJSCE Z 7 punktami. Po oddaniu tych punktów zdecydowaną liderką była Dami Im z Australii która od europejskich jurorów zdobyła aż 320 punktów. Na dnie oczywiście Niemcy z zaledwie jednym punktem. Tak jak mówiono, widzowie mogli tu wiele namieszać. I tak się stało. najpierw wyczytano „na luzie” kraje które w televotingu zajęły miejsca 26-11 z ciągłym wzrokiem na tablicę wyników. Wielkim szokiem było oczywiście 0 punktów dla Czech. Po tych notach zostało 10 najlepszych krajów a dokładnie: Armenia, Australia, Austria, Bułgaria, Francja, Litwa, POLSKA, Rosja, Szwecja i Ukraina. Po wyczytaniu 7 z nich zostały nam Rosja, Ukraina i POLSKA. Lecz zostaliśmy wyczytani jako 3 miejsce w televotingu które zdobywa 222 punkty. WOW! Ostatecznie Ukraina dostała od widzów 323 punkty a Rosja 361. Po zsumowaniu wszystkich głosów Australia spadła na drugą lokatę a ostatecznie konkurs zwyciężyła Jamala i jej bardzo wzruszający utwór „1944″. OGROMNE GRATULACJE I WIDZIMY SIĘ W PRZYSZŁYM ROKU NAJPRAWDOPODOBNIEJ W KIJOWIE 16, 18 I 20 MAJA.